Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/isekatil/public_html/mod/ez_sql_mysql.php on line 0

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/isekatil/public_html/mod/ez_sql_mysql.php on line 0
İş Koçları Kimlerdir?

İş Koçları: İş koçları, sistemin temel unsurunu oluşturuyor. Uluslararası örneklerde; iş sahibi olma ve sürdürme konusunda sorun yaşayan engelli bireylerin belli bir mesleğe yerleşmesi, o meslekte başarılı olabilmesi, yükselebilmesi ya da gerektiğinde iş değişikliği yapabilmesi için gerekli destek, profesyonel iş koçları tarafından sağlanıyor.

 

       İş Koçlarının Sorumlulukları:

Destekli İstihdam Modeli; engellilerin sosyal uyumuna olumlu etkisi, bireysel gelişim ve mutlulukları üzerindeki yansımaları, sürekli "verilen" bireyler olmaktan çıkıp maaşla çalışan ve “üreten” bireyler haline gelmeleri bakımından olumlu sonuçlar ortaya koyuyor. Öte yandan, engelli bireylerin ödediği vergi, oluşturduğu artı değer ve sistem üzerindeki maliyetlerinin azalması sayesinde, devlete önemli katkılarda da bulunuyor.

Engelli Çalışanlara Yönelik: Engelli çalışanlar; iş sahibi olma ve üretime katılmanın yanı sıra, destekli istihdam modeliyle sosyal ortamda yeterlik”leriyle yer alıyor ve toplumsal hayata katılıyor. Kendi yaşamının sorumluluğunu üstlenme konusunda ilerleyen bireyler, eksiklikten çok yeterliliklerinin ön planda olduğu sosyal ortamlarda kabul görüyor.

İşverenlere yönelik: Ülkemizde yasal olarak, belirli sayıda personele sahip işverenin, işyerinde engelli birey istihdam etmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu kapsamda destekli istihdam modeli, iş koçları aracılığıyla, engelli çalışanların işyerinde bulunmasından ziyade “işe katılması” konusunda işverenlere destek sunuyor.  Engelli bireylerin yeterlikleri kapsamında üretimde yer almasının işverenler tarafından görülmesi, onlara yönelik tutumların değişmesi açısından da önem taşıyor.

İş Koçlarına Yönelik: İş koçları; engelli bireylerin özelliklerine, tercih ve gereksinimlerine yönelik iş seçiminde yardımcı olmak, iş ortamlarına uygun çalışma davranışları kazandırmak, sosyal ortamın gerekliliklerini yerine getirmeleri için yardım etmek gibi konularda destekli istihdam modelinin uygulayıcısı oluyor. İşveren ve engelli çalışanların talepleri doğrultusunda isabetli kararların alınması ve uygulanması, iş koçlarının sorumluluğunda bulunuyor. Böylece, engelli bireylerin istihdam edilmesinde zaman ve emek israfının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ailelere Yönelik: Engellilerin “işe katılması”, kendi yaşamlarının sorumluğunu alması ve “hayata atılması”, engelli ailelerinin gelecekle ilgili kaygılarını biraz olsun azaltıyor. Sosyal ortamda engelli yakınlarından dolayı olumsuz tutumlara maruz kalan aileler, iş koçlarının engelli bireylere desteğiyle, onların “yapabildiklerinin” farkına varıyor.