Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/isekatil/public_html/mod/ez_sql_mysql.php on line 0

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/isekatil/public_html/mod/ez_sql_mysql.php on line 0
Genel Tanıtım

“İşe Katıl, Hayata Atıl!”, Türkiye’de destekli istihdam modelinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma. Proje kapsamında; mesleki eğitim almamış engelli bireylerin, kişisel özelliklerine uygun ve yerel düzeyde de şirketlerin ihtiyacını karşılayacak şekilde işgücüne katılımı sağlanacak. Bununla birlikte, engelli bireylere gerekli mesleki beceriler iş ortamında kazandırılarak, ülkemizde ilk kez kendilerine yardımcı olacak ve rehberlik edecek iş koçlarının yetiştirilmesi gerçekleştirilecek. Ayrıca, engellilerin iş ortamına sosyal uyumunu artıran diğer becerileri de geliştirilmesi hedeflenmektedir. .

5 ilde, 300 engelli bireye 60 iş koçunun rehberliğinde mesleki beceriler kazandırılarak,  güçlü yönlerini ortaya koyup yaşamlarının sorumluluğunu alabilecekleri bir ortam sunulacak.

Proje Ekibi/Paydaşları:

Proje Yürütücüsü: PİKOMTEK Ar-Ge Yazılım Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti.

Paydaş Kurumlar: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Garanti Bankası 

Neden Bu Proje?

Son yıllarda, erken dönemden itibaren eğitim hizmeti alan engelli  bireylerin yaşları ilerledikçe ihtiyaçları farklılaşıyor; yaşamlarının sorumluluğunu alma, hayatlarını kendi yapabildikleri ve ortaya koyabildikleri doğrultusunda sürdürme gereksinimleri gündeme geliyor. İş yaşamına katılma konusu, engelli bireylere yönelik en önemli hizmet alanlarından biri olarak bu noktada karşımıza çıkıyor. Yetersizliği olan bireyler hep aynı yaşta kalmıyor, yaşamlarının sonuna kadar okul ortamında bulunmuyor, onlar da hepimiz gibi zaman içerisinde kendi kendine yetebilme sorumluluğuyla baş başa kalıyor. Bu bireylerin “yapabildikleri” temelinde desteklenmesi, sosyal ortamda bulunması ve “iş yaşamı”nda yer alması, hem kendilerinin bir sonuç ortaya koyabildiğini görerek özgüvenlerinin artması, hem de ailelerinin onlara ilişkin endişelerinin azalması bakımından önem taşıyor. Proje kapsamında, iş koçları aracılığıyla, engellilere gelişimsel özelliklerine ve yapabilirliklerine uygun mesleki beceriler kazandırılarak, kendi yaşamlarının sorumluluğunu alabilen bireyler olma yolunda ilerlemeleri sağlanacak.

Projeden Beklenen Sonuçlar/Çıktılar: